ÜYE KAYIT FORMU
Giriş yapıldı, yönlendiriliyorsunuz...

zaten kayıtlı mısın? hemen giriş yap.
veya
ÜYE GİRİŞ FORMU
Giriş yapıldı, yönlendiriliyorsunuz...

Kullanıcı adınız

Parolanız

ŞİFREMİ UNUTTUM
Parola sıfırlama bilgileriniz e-posta adresinize gönderilmiştir.

E-posta adresiniz

Tür:
İzlenme:
Sinem Film . TV HOŞ GELDİNİZ

3. Alemlere Rahmet Uluslararası Kısa Film Yarışması Ödülleri Sahiplerini Buldu!

Siyer Vakfı tarafından organize edilen Alemlere Rahmet Uluslararası Kısa Film Yarışması bu yıl  "Kamil İman Kamil İnsan" serlevhası ile 3. yılını kutluyor. 7 Mart 2016 günü yapılan basın lansmanı ile başlayan kısa film yarışmasının ödül töreni 19 Şubat 2017 Pazar günü Haliç Kongre Merkezi'nde Saat: 19:30’da gerçekleşti.

Fatih Camii İmam Hatibi Bünyamin Topçuoğlu’nun Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programı Bekir Develi sundu.Siyer Vakfı Başkanı Mehmet Kaya, açılış konuşmasında; "Alemlere Rahmet Kısa Film Yarışması için şu hususları dikkatlerinize çekmek istiyorum: Peygamberimizi(sav) ve onun güzide ashabını çağımıza anlatmak için bir dil kullanmamız gerektiğini ve günümüzde bunun en önemli araçlarından birinin sinema olduğunu bilerek yola çıktık" diye konuştu.

Ardından Hassan B. Sabit Sinema Akademisi’nin çalışması olan “Bilet” filminin gösterimi yapıldı. Filmin izlenmesinden sonra Siyer Vakfı kurucusu Muhammed Emin Yıldırım selamlama konuşmalarınını yaptı.Konuşmanın ardından yarışmaya desteklerinden dolayı Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’ya Siyer Vakfı Başkanı Mehmet Kaya tarafından plaket takdim edildi. 

Yarışmanın Kültür Bakanlığı Özel Ödülünü "Bir Şey Yap Güzel Olsun" adlı kısa filmiyle Yönetmen Ömer Dişbudak aldı. Ömer Dişbudak'a ödülü Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdürü Erkin Yılmaz tarafından verildi. Yarışmanın Siyer Vakfı Özel Ödülünü "İz" adlı kısa filmiyle yarışmaya Suriye'den katılan Yönetmen Alaa Khweled aldı. Alaa Khweled'e ödülü Siyer Vakfı Başkanı Mehmet Kaya tarafından verildi. Yarışmanın Jüri Özel Ödülünü "Öz'ün Öz'ü" adlı kısa filmiyle Yönetmen Talha Genç aldı. Talha Genç'e ödülü Nazif Tunç tarafından verildi.

 Yarışmanın 3.lük ödülünü takdim etmek üzere oyuncu Ufuk Bayraktar sahneye davet edildi. Ödüle layık görülen kısa film, yönetmenliğini Mehmet Nişancı’nın yaptığı “Heny” oldu. Yarışmanın 2.lik Ödülünü "Hayat Bu" adlı kısa filmiyle Yönetmen Elif Yüksel aldı.  Kasiet Djholdoshbekova’nın “Yalnızlık” isimli kısa filmi bu yılın birincilik ödülüne layık görüldü. Djholdoshbekova, ödülünü Siyer Vakfı kurucusu Muhammed Emin Yıldırım’ın elinden aldı. 

Yarışmanın Mansiyon Ödülünü "Zübde" adlı kısa filmiyle Yönetmen Kerime Nur Ejderoğlu aldı. Kerime Nur Ejderoğlu'na ödülü Eyüp Belediyesi Kültür İşleri Müdürü Davut Akgül tarafından verildi.

Kurmaca ve animasyon türündeki filmlerin katıldığı yarışmanın danışma ve ön seçici kurulunda Abdulhamit Güler, Bedir Acar, Bünyamin Yılmaz, İhsan Kabil, Mehmet Kaman, Yalçın Parmaksız yer aldı. Yurtdışında birçok ülkede tanıtım ve duyuraları yapılan yarışmaya, 150’ye yakın film katıldı.

Jüri başkanlığını Hocakulu Narliyev'in üstlendiği yarışmanın jüri heyeti ise Nazif Tunç'un yanı sıra Elif Eda Karagöz, Firdevs Azizi, Gülcan Tezcan, Hasan Kaçan, Mustafa Demirci, Nasır Khemir ve Nihad Kresevljakovic'den oluşan ana jüri, sözkonusu finalist filmler arasında dereceleri belirledi.

Yarışmada bu yıl toplam 65.000 TL. ödül dağıtıldı. 

Birincilik ödülü için: 25.000 TL, İkincilik ödülü için: 15.000 TL, Üçüncülük ödülü için: 10.000 TL

Sponsor Ödülü için: 5.000TL, Mansiyon ödülü için: 4.000 TL, Siyer Vakfı Özel Ödülü için: 3.000TL

Jüri Özel Ödülü için 3.000 TL para ödülü verildi.

Alemlere Rahmet Uluslararası Kısa Film Yarışması, sinema sektöründe İslamiyet dininin peygamberi Hz. Muhammed’in güvenilir kişiliği, mücadelelerle geçen hayatı, örnek ahlâkı ve sade hayatının anlaşılabilmesi konusunda bir farkındalık oluşmasını sağlayacak filmler üretilmesi ve bu alanda bir gayret içerisinde olanların desteklenmesi amacıyla 3 yıl önce başladı. 

Haber hakkında ne dediler?
Hiç yorum yazılmamış.

BEĞENDİM BEĞENMEDİM
0 KİŞİ BEĞENDİ 0 KİŞİ BEĞENMEDİ